Posouzení shody |
Proces posouzení shody je jednou z nutných podmínek pro uvedení výrobku na trh a lze jej označit obecně jako sekvenci úkonů v jedinečné struktuře pro určenou skupinu výrobků i postup a na tento proces nelze rozhodně nahlížet paušálně z hlediska jeho univerzálnosti a specifický postup prokazování je vždy předurčen právě kombinací výrobku a stanoveného postupu k dané výrobkové skupině. Dokonce existují vymezené skupiny výrobků, jejichž shodu může posoudit pouze tzv. notifikovaná osoba. Modulární charakter procesu posouzení shodyHlavní řídící zásady pro používání postupů posuzování shody je možné, s odkazem na modularitu jednotlivých metod posuzování, shrnout zjednodušeně takto:
když společné postupy posuzování shody výrobků vycházejí pro účely jednotlivých nařízení vlády z Rozhodnutí EP a Rady č. 768/2008/ES.
Princip vzájemné uznatelnostiProces posouzení shody včetně samotného vydání (ES)Prohlášení o shodě či dalších, s tímto procesem spojených úkonů, nemusí provádět dovozce u výrobků označených značkou CE, a u nichž bylo dříve provedeno prokazatelné posouzení shody dle příslušné technické legislativy členského státu EU u výrobce (byly již uvedeny legálně na trh v některém členském státě EU) a za podmínky, že míra ochrany dle užitého legislativního rozhraní v daném státě je vyhovující i pro ochranu zájmů v podmínkách České republiky, není-li však jinak stanoveno v nařízení vlády. Úložní doba dokumentů k prokázání shodyNení-li stanoveno v rámci příslušného nařízení vlády jinak, je povinen výrobce či dovozce, pro účely poskytnutí orgánům dozoru, uchovávat veškeré doklady, svědčící o procesu prokázání shody po dobu 10 let, a to od uvedení na trh, ukončení výroby nebo dovozu. |